Perearsti 10 nõuannet lapse immuunsussüsteemi tugevdamiseks

Detsembris rääkis Lapsevanema Kooli podcasti saatejuht Kristi Stahl Sinu Arst Tervisekeskuse perearsti dr Kristi Otsmaaga sellest, kuidas sügis-talvisel pimedal, niiskel ja külmal ajal lapse immuunsüsteemi tugevdada ja haiget last turgutada. Perearstid on ühel nõul, et haigustunnustega (köha, nohu, väsimus, kurguvalu, palavik jne) laps peaks jääma koju puhkama esimesel võimalusel ning viibima kodus 1-2 nädalat.

Kui lapsel on olnud palavik, peaks palavikust möödas olema vähemalt 3 päeva, enne kui laps lastekollektiivi naasta võib. Kuna väikelapsed on viirushaigustele väga vastuvõtlikud ning immuunsüsteem tugevneb peamiselt läbi “praktika” ehk haigestumiste, loetakse väikelapse normaalseks haigestumiseks 12 korda aastas. Sisuliselt on lapsed terved kahel suvekuul ja igal muul kuul vaid nädalakese-paar. Eks sellises tempos lapsed esimestel aastatel ju lasteaias käivadki.

Haiguste eest kaitsmine ja immuunsuse tugevdamine

Kuidas aga lapsevanemana proovida oma last haiguste eest kaitsta ja immuunsust tugevdada? Kuula podcasti ja mõtle kaasa. Siin on sulle mõned vestlusest kõlama jäänud mõtted:

  1. Laps võiks viibida vähemalt 2 tundi iga päev värskes õhus. Eelistada võiks loomulikku päevavalgust, sest nii saavad lapse silmad paremini areneda ja lastel tekib hiljem vähem muresid silmanägemisega.
  2. Anna igas kuus, mille nimes on R täht (september-aprill), tervele perele D-vitamiini.
  3. Kvaliteetne ööuni on lapse tugeva tervise ja heaolu jaoks ülioluline. Vaata üle lapse ööune pikkus ja unehügieen. Vähemalt 1 tund enne magama jäämist ei tohiks laps (ega täiskasvanu) veeta aega ekraani ees.
  4. Eelista magamiseks jahedat tuba, mida on piisavalt õhutatud. Kui laps on nohune, vaheta väga tihti padjapüüri.
  5. Mitmekesine toidulaud, piisavalt puu- ja juurvilju ning väheses koguses piimatooteid ja magusat aitab kaasa immuunsüsteemi tugevdamisele. Tervele lapsele võib anda lisaks vitamiine, kui vanem näeb, et muul moel tema laps piisavalt mitmekülgselt ei toitu.
  6. Anna haigele lapsele, keda vaevab köha, nohu või kurguvalu, C-vitamiini kas siis toidulisandina või paku söögiks c-vitamiinirikkaid puuvilju nagu kiivi, apelsin ja greip.
  7. Köha vastu aitab mesi: tee meemähist, joo meega teed ja tugeva köhaärrituse puhul anna pool teelusikatäit puhast mett.
  8. Hingamisteede vaevuste korral aitab ka hanerasv ning eeterlikke õlisid sisaldavad kreemid.
  9. Hoia lapse jalad soojas! Uuringud on tõestanud, et eriti oluline on jalgade soojas hoidmine, sest kui jalad külmetavad, jääb laps haigeks. Kui lapsel on juba nohu-köha on samuti väga oluline teda soojas hoida, kuid toatemperatuur ei tohiks olla väga palav. Kui lapsel palavikku pole, käige ikka iga päev natukene värskes õhus.
  10. Eelista esimeseks kihiks meriinovilla, sest see ei muutu higistades keha vastas külmaks.

Tegelikkuses mööduvad kergemad viirushaigused ise aja möödudes, kuid see ei tähenda, et lapse enesetunnet ei peaks püüdma parandada. Parim ravim on seega puhkus ja aeg. Hoidkem üksteist ja oma tervist!

Armas lapsevanem, see pideva haigestumise periood läheb mööda! Kooliks on enamike laste immuunsüsteem juba niivõrd karastunud, et laps püsib tervem ka talvekuudel.

Lapsevanema kooli podcastid leiad kuulamiseks: PODCASTID

Järgmised podcastid:

Jaanuaris: Signe Viira Eesti Mänguterapeutide Ühingust “Õpime mängides! Õpime mängima!”
Veebruaris: Jaanika Müürsepp Eesti Montessori Ühingust “Montessori pere igapäevaelu, kui peres on nii kooli- kui lasteaialapsed”